Tenisový loket ( radiální epikondylitida ) je postižení začátků natahovačů zápěstí ( m.ext.carpi rad.brevis ), prstů a m.supinator na kostěném výběžku pažní kosti u a hlavičce vřetenní kosti.
V důsledku přetěžování horních končetin sportem, fyzickou prací a zejména prací na PC, dochází k přetížení svalů a jejich úponů v oblasti loketního kloubu, což vyvolává bolest vyzařující do ruky nebo ramene, která se při úchopu zhoršuje. Bolest může být tak náhlá a intenzivní, že nemocným padají předměty z rukou.
Dlouhodobé neřešení problému vede k chronickému zánětu v oblasti úponů svalů na lokti, což může skončit operativním zákrokem.
Příznaky
bolest oblasti lokte při zátěži - zvedání, nošení břemene a při stisku
natahovače jsou ve zvýšeném napětí neboli hypertonu a ve svalových bříškách jsou četné bolestivé spoušťové body - trigger pointy, může být přítomen otok v oblasti lokte, zvláště v akutním stadiu onemocnění, stisk ruky bývá bolestivý, je omezeno pružení v loketním kloubu.
Důležité je odlišit přenesenou bolest z oblasti ramene ( m.supraspinatus, infraspinatus, subscapularis, pectoralis major et minor ) a svalů paže - zejména biceps brachii, triceps brachii nebo z oblasti Cp a Thp při poruše statiky a dynamiky nebo při kořenovém dráždění, což je hlavním úkolem lékaře a fyzioterapeuta.
Konzervativní terapie je úspěšná téměř u 90% pacientů.
Oštěpařský loket ( epikondylitis uln.humeri ) - postižení začátků ohybačů zápěstí a prstů, m.pronator teres na vnitřním výběžku pažní kosti
Příznaky jsou podobné jako u tenisového lokte - hypertonus a reflexní změny ve svalových bříškách ohybačů zápěstí a prstů, je bolestivé ohnutí ruky proti odporu, omezeno bývá pružení v loketním kloubu.
Léčba postížených šlach neboli entezopatií
Akutní forma
následek náročné práce - šroubování, práce na zahradě, nezvyklý sportovní výkon
bolest, otok, zvýšená kožní teplota, porucha funkce
Léčba
Klid, kryoterapie - ledování, DD proudy, cílená masáž, lymfodrenáž, lokální aplikace mastí
Chronická forma
Důsledek chronického přetěžování úponové oblasti, často spojeno se svalovou dysbalancí v oblasti horní končetiny a horní části trupu, chronické přetěžování horní končetiny při špatné ergonomii.
Častější výskyt na dominantní končetině, bolest omezuje pacienta v denních činnostech
Terapie spočívá ve vhodně zvolené kombinaci:
- mobilizace kloubů horní končetiny event. krční páteře, trakce
- masáže a měkkých technik v oblasti předloktí
- tlakové uvolnění bolestivých bodů, měkké techniky - aplikace bylinné terapie ve formě balzámu
- zlepšení koordinace a práce svalů - senzomotorika, Vojtova metoda a další fyzioterapeutické metody
Fyzikální terapie
pozitivní termoterapie - teplo, vibrační mechanoterapie, elektroterapie, magnetoterapie, ultrazvuk, rázová vlna, kineziotaping
V neposlední řadě je klient instruován o možnostech autoterapie a domácího cvičení.
Výše uvedený postup terapie provádíme s velkou úspěšností již několik let. Ve více než 90% se podařilo eliminovat nutnost chirurgického zákroku a vrátit klienta opět naplno do pracovního procesu. Úspěšnost léčby závisí především na chronicitě. Pokud klient přijde brzy poté , co potíže začaly, je pravděpodobnost úplného vyléčení téměř 100%.